BIP-Dłutów.pl

Nowe wiejskie życie

Coraz więcej osób mieszkających w mieście marzy o spokojnym życiu w wiejskim rytmie. Miejski zgiełk jest uciążliwy, hałasy komunikacji frustrujące, a karetki jeżdżące na sygnale nierzadko powodują wewnętrzny niepokój. Mijani nieznani ludzie zajmują się własnymi problemami, nie darząc innych spojrzeniem, czy uśmiechem. Często sąsiedzi ograniczają się do grzecznościowego powitania. Tak naprawdę nawet nie znają swoich imion. A miejsce na parkingu pod oknem zajmuje przyjezdny.

Kiedy w końcu ziszcza się marzenie o domku na wsi, własnym ogródku i upragnionym spokoju początkujący mieszkaniec wsi wpada w zachwyt nad swoim nowym życiem. Pierwsze przespane w ciszy noce, spacery wśród pól i radosne pogawędki z sąsiadami to wszystko czego trzeba do pełni szczęścia.

Czas dojazdu do pracy wydłuża się znacznie, ale powrót do sielankowego domu rekompensuje wszelkie trudy. W drodze powrotnej można nadrobić zaległości z literatury dzięki popularnemu serwisowi z audiobookami. Po jakimś czasie kolory wsi nieco szarzeją, dzień jest coraz krótszy. Pogoda staje się przeszkodą do wyjścia na spacer. Cisza przestaje być nadzwyczajna, jest normą a z czasem nudą. I były mieszczuch zaczyna się zastanawiać co robić na wsi. Może warto rozejrzeć się za sąsiadami, którzy mają własne sady albo małą plantację malin. Nie ma lepszego soku zrobionego we własnej kuchni z zebranych własnoręcznie owoców. A może domowe winko zrobi furorę na kolejnych urodzinach.

Zdarza się, że starszy pan z naprzeciwka zatrudnia starsze panie do zbioru borówki. Mają niezłą zabawę ścigając się, która zbierze więcej. Czasami 30 gramów robi wielką różnicę, a ile przynosi satysfakcji.

Nie każdy jest jednak miłośnikiem pracy w ogródku albo zbierania plonów. Jeżeli do tej pory prowadził intensywną aktywność fizyczną, powinien ją kontynuować. Powstaje coraz więcej klubów fitness, które prowadzą wiele ciekawych zajęć na wysokim poziomie. W końcu sportowcy również mogą mieć chęć odpocząć poza miastem. Wiele ośrodków gminnych przychodzi z pomocą zastanawiającym się co robić na wsi. W ramach programów samorządowych lub unijnych organizują zajęcia zarówno sportowe jak i artystyczne i edukacyjne. Warto zasięgnąć informacji na stronach internetowych. W niektórych rejonach można bezpłatnie lub za symboliczną kwotę ukończyć kursy żeglarskie wraz z uprawnieniami, przejść metamorfozę zrzucając połowę własnej wagi lub po prostu poznać wielu wartościowych ludzi – co można robić na wsi.

Uprawianie nowych aktywności na wsi nie jest może tak proste jak w mieście, ale ma zupełnie inny wymiar. Pozwala nieco odejść od komercjalizacji większości aspektów życia. Brak anonimowości, o której należy zapomnieć, aby w pełni cieszyć się atutami nowego stylu życia, sprzyja poznawaniu siebie, swoich potrzeb i umiejętności społecznych.

Zapraszanie przyjaciół jest doskonałym pomysłem, aby połączyć przyjemności z przeszłości z obecną rzeczywistością. Warto też wracać do tego, czego może brakować. Tęsknota za spacerem po rynku w miasteczku albo za wypadem do kina to świetny pretekst do wycieczki do miasta. Jednocześnie zaspokoi naszą tęsknotę za tym co było i pozwoli na odczucie przyjemności powrotu na wieś do cichego i spokojnego domu.