BIP-Dłutów.pl

Czy opłaca się inwestować w nieruchomości na wsi?

Ostatni rok  pokazał nam dokładnie, że wieś jest idealnym miejscem do zamieszkania.

Ze względu na wszystkie obostrzenia, które miały miejsce w naszym kraju, wiele osób zostało zmuszonych do życia „w czterech ścianach”, bez możliwości opuszczenia własnego mieszkania. Dla domatorów nie sprawiało to większego problemu, jednak osoby bardziej żywiołowe miały problem wytrwać w mieszkaniu określony czas.

Z takimi trudnościami nie borykały się natomiast osoby mieszkające na wsi. Jak wiadomo wieś oznacza wolność. Mając swój ogródek nie przejmujesz się tym, że nie możesz opuścić swojej posesji, ponieważ wychodząc na świeże powietrze nadal na niej jesteś. Jest to ogromny plus w czasach, kiedy obowiązuje niektórych kwarantanna domowa. O wiele lepiej jest spędzić powiedzmy 7 dni z możliwością wyjścia chociażby na taras, niż wdychać powietrze przez uchylone okno.

Ceny działek zarówno budowlanych jak i rolnych ciągle idą w górę. Jest to jeden z powodów, dla których warto ulokować swoje oszczędności właśnie w tej dziedzinie.

Weźmy pod lupę przykład niejakiego Jana Kowalskiego, który wraz z żoną planują budowę domu i stoją przed wyborem. Czy zainwestować swoje pieniądze w działkę na wsi i powoli budować swoje królestwo, czy zdecydować się na kupno mieszkania w mieście?

Czynników, które wpływają na decyzję Kowalskich jest wiele. Przybliżymy jednak kilka z nich dokładniej.

Po pierwsze kupując mieszkanie w mieście musimy liczyć się z tym, że oprócz kredytu oraz bieżących rachunków będziemy musieli co miesiąc płacić również czynsz. Nie każdy kupujący jest tego świadomy.

Kowalscy jednak przyjrzeli się tej sprawie i zdecydowali, że pobudują swój dom na wsi. Tutaj kwota działki nie jest tak wysoka jak w mieście. No i stało się. Działka w pięknej malowniczej wsi została kupiona. Jednak Kowalscy nie spodziewali się, że mają niewiele oszczędności. Nie stać ich było na ruszenie z budową, więc zdecydowali, że poczekają i odłożą na ten cel.

Minęły dwa lata, a państwo Kowalscy jednak zdecydowali, że zamiast budować dom na wsi, kupią stary dom do remontu. Sprzedali działkę kupioną wcześniej z dwustu procentowym zyskiem. Stać ich było na kupno domu i wyremontowanie go. Oczywiście również na wsi.

Jak widać, bardziej opłaca się inwestować w nieruchomości na wsi, niż w mieście. Po pierwsze z racji oszczędności, ponieważ zarówno działki, jak i domy na wsi są dużo tańsze niż w mieście, a po drugie decydując się na mieszkanie na wsi zyskujemy również ciszę, spokój i własny kawałek ziemi. Tak jak na przykładzie Kowalskich, zawsze można sprzedać nieruchomość z zyskiem, zarobić na tym i zainwestować w coś innego.

 

Podjęcie decyzji o kupnie nieruchomości pozostawiam jednak każdemu z Was do samodzielnego rozeznanie. Z mojego punktu widzenia wieś to najlepsze, co może człowiek wybrać. Wolność, niezależność, własny kąt, podwórko, ogródek, to wszystko sprawia, że podjęcie decyzji o kupnie domu na wsi nie pozostawia wątpliwości, że to bardzo dobry wybór.